אשכול הפיס
למדעים טכנולוגיה ואומנויות
מעלה אדומים

        

        כ
דף הבית
דף הבית          
 
 


יריד חקר עירוני מרץ 2022
התקיים באשכול הפיס 
ביקור מפמ״ר מדעים
במעלה אדומים 27.3.22
.
מעבדות באשכול

תלמידי חטיבות הביניים דקל וילנאי
אורט ואורט תעופה וחלל
מגיעים אלינו ללמוד מדעים וטכנולוגיה.


 


 
אודיטוריום

משמש את כל תושבי מעלה אדומים.
מכיל 215 מקומות ישיבה.

טלפון ליצירת קשר: 02-5902171
פקס: 02-5902172.


צמח חודש ספטמבר

חצב מצוי

חצב מצוי הוא גאופיט ממשפחת האספרגיים הנפוץ כצמח בר ברוב חלקי ארץ ישראל. פריחתו בסוף הקיץ, בעמודי תפרחת גבוהים ולבנים, בולטת בנוף היבש של עונה זו, והוא נחשב על-כן לראשון מבשרי הסתיו. חלקי הצמח רעילים ביותר והוא מכיל חומרים אשר במינונים נמוכים משמשים ברפואה. חצב מצוי הוא ערך טבע מוגן בישראל

חצב – ויקיפדיה

 
ספטמבר

 4.9.1882- בפעם הראשונה מופק חשמל לשימוש אזרחי   באופן מסחרי

רבים מזהים את הנורה החשמלית כהמצאה החשובה ביותר של תומס אדיסון, אך אדיסון עצמו חשב אחרת. הוא טען שההמצאה החשובה ביותר שלו היא מערכת להפקת חשמל. מערכת זו הופעלה בפעם הראשונה ברחוב הפנינים (Pearl Street) בניו יורק. אדיסון רכש שני בניינים סמוכים ברחוב זה, והכניס לתוכם שישה מכשירי דינמו שפעלו בעזרת פחם. כבלי נחושת באורך של כעשרים ק"מ העבירו חשמל לשטח בגודל של 2.5 קמ"ר.

 
 
8.9.1930 -   ריצ'רד דרו מייצר בפעם הראשונה נייר דבק
יום יום אנחנו מוצאים עשרות שימושים לנייר דבק, וסביר להניח שאיננו מקדישים רגע של מחשבה להמצאה נהדרת זו. ייתכן שגם ריצ'רד דרו לא היה מקדיש לה מחשבה, אבל באחד הימים הוא נתקל בצבע מכוניות, שלא הצליח לצבוע מכוניות בשני צבעים משום שלא הצליח להפריד בין הצבעים. דרו גמר אומר להמציא משהו שיקל על מלאכת הצביעה. תחילה הצליח ליצור נייר דביק לכיסוי, ובהמשך את נייר הדבק השקוף שנמצא בכל בית בעולם המערבי.
 

 
-9.9.1737נולד לואיג'י גלווני
תצפית מקרית הביאה לפרסומו העולמי של לואיג'י גלווני. בשנת 1786, בעת שערך ניסויים על השפעת זרמי חשמל על בעלי חיים, גלווני שם לב שרגלי צפרדעים התכווצו כאשר הוחזקו באמצעות ווי נחושת על גדר ברזל. גלווני סבר בטעות, שהתופעה הזו הוכיחה את קיומו של נוזל חשמלי בתוך בעלי חיים. לימים, כשפוענח הניסוי נכון, הוא הוביל לבניית הסוללה החשמלית הראשונה.
 

15.9.1928- אלכסנדר פלמינג מגלה את הפניצילין
תוך כדי בדיקת הזיהום הגורם למחלת השפעת, הבחין פלמינג באחת מצלחות הפטרי  המשמשות לגידול חיידקים במעבדה התפתח עובש, וסביב העובש נוצרה טבעת נקייה מחיידקים. פלמינג המשיך לחקור את תכונויותיו של העובש כקוטל חיידקים. הוא גילה כי חומר פעיל מסוים בתוך העובש - הוא כינה אותו "פניצילין" - מסוגל לקטול חיידקים- האנטיביוטיקה הראשונה המשמשת למלחמה במחלות, אשר הצילה רבים ברחבי העולם ממוות. חתן לשנת 1945
 
23.9.1846- האסטרונום יוהן גאל מגלה את
כוכב הלכת נפטון
כוכב הלכת אוראנוס היה כוכב הלכת הראשון, שהתגלה בעזרת טלסקופ    ב 1781. במהלך השנים שמו לב האסטרונומים, שמסלול סיבובו של אוראנוס סביב השמש אינו סדיר לחלוטין. דבר זה הוביל להשערה בדבר קיומו של כוכב לכת נוסף, והאסטרונומים אף יכלו לקבוע היכן הוא עשוי להימצא.
ב-1846 מצא יוהן גאל את כוכב הלכת ה"חסר", שקיבל את השם נפטון.
            
 

מדען חודש ספטמבר
מייקל פרדיי
22.9.1792-25.8.1867
אתם יושבים מול המחשב לאור המנורה, שומעים מוסיקה...אם כן, חשבו על מייקל פרדיי. תגליותיו והדברים שבנה בעקבותיהן, היו הבסיס לכל תעשיית החשמל המודרנית. 

להמשך קריאה

 
 
 

 
 
 

 

Site Map | Top
כתובתנו: דרך הר הצופים 8 מעלה אדומים   כתובת למכתבים ת.ד 20 מעלה אדומים     
טלפון : 02-5902171     פקס  : 02-5902172
 

לייבסיטי - בניית אתרים