אשכול הפיס
למדעים טכנולוגיה ואומנויות
מעלה אדומים

        

        כ
דף הבית >> גלריית תמונות וסרטונים >> פעילויות וימי שיא
 
 
ביקור באשכול של מורים למתמטיקה ומדעים
בשיתוף משרד החוץ

סדנה בנושא בישול מולקולרי 
הבישול המולקולרי חוקר תהליכים פיסיקליים וכימיים המתרחשים בעת הכנת מזון, מנסה להסבירם ולהשתמש בהם לפיתוח שיטות בישול חדישות. המדע נכנס לתוך המטבח וחושף אפשרויות חדשות הגלומות בדרך להכנת מנת מזון מרשימה בטעמה וביופיה.
במסגרת הסדנה בבישול מולקולרי התנסו התלמידים בטכניקות המשמשות בבישול המולקולרי, תוך הבנת הבסיס המדעי המסביר את התופעות. 
                   
יום חגיגות המדעים והטכנולוגיה

יום ג' ה- 21.3.17 היה יום מיוחד מאוד מבחינת החינוך המדעי טכנולוגי במעלה אדומים.
בבוקר התקיים הכנס הראשון למצויינות מדעית טכנולוגית לתלמידי התיכונים במעלה אדומים. הכנס התקיים באשכול הפיס למדעים ולטכנולוגיה.
הכנס היה הפקה משותפת של אגף החינוך בעירייה ושל אשכול הפיס למדעים. בתחילת הכנס, נציגים של בתי הספר התיכוניים בעיר הציגו פרוייקטים מצטיינים במדעים ובטכנולוגיה. ראש העיר  ומחזיק תיק החינוך - בני כשריאל, מנהל מחוז ירושלים במשרד החינוך – מאיר שמעוני, המפקחת המתכללת – אינה זלצמן, מנהל אגף החינוך – דוד שרת , מנהלי אגפים בעירייה, מנהלי מחלקות באגף החינוך, מנהלי בתי הספר, מורים וחוקרים מתעשיית ההייטק ביקרו בתערוכה והתרשמו מאוד מאיכות העבודות ומהפרזנטציות של התלמידים. בחלקו השני של האירוע נציגים מכל בית ספר הציגו את הפרוייקט שלהם לקהל.
בהמשך ד"ר עודד אדלהייט מנהל המעבדה הקלינית בחברת Novellus DX  הציג את העבודה המדעית החשובה ומצילת החיים שנעשית בחברה שבה עובד. ד"ר אדלהייט סיפר לתלמידים על המסלול שעשה בחיים והדגיש בפניהם את חשיבות השאיפה למצויינות ואת חשיבות לימודי המדעים, הטכנולוגיה, ההנדסה והמתמטיקה ברמה גבוהה.
את התלמידים והמורים בירך ראש העיר והדגיש את חשיבות שהעירייה רואה בטיפוח והעשרה של התלמידים בעיר הן בפן החברתי קהילתי והן בפן האקדמי. ראש העיר אמר שהוא מצפה שהתלמידים היושבים באולם יהיו המדענים והחוקרים הבאים של ישראל.
גם מנהל המחוז מר שמעוני התרגש מהתוצרים ומהפרזנטציות של התלמידים ובירך על העשייה החינוכית הרבה הקיימת בעיר.
העבודות שהוצגו ע"י התלמידים עברו הערכה ע"י מורים מומחים מבתי הספר השונים. בסוף האירוע הוכרזו הזוכים בעבודות המצטיינות:
פרס ראשון – לתלמיד ניר דניאל, תיכון אורט תעופה וחלל. על פרוייקט ברובוטיקה – רובוט מכבה בעירה, במסגרת תחרות רובו נר. ניר תיכנת את הרובוט שבנה, כך שיתמצא בזירה לא ידועה, יידע לאתר נר דולק  וייכבה אותו. כל זאת באמצעות חיישנים. המורה המנחה – מר עוזי כהן.
פרס שני – לתלמידים: אוהד פרץ, נוי לוי, אפק משה, נעמה עמדי, ליאל חיון  והדר הרוש מתיכון דקל וילנאי אורט. על פרוייקט משותף בפיסיקה ובתיאטרון. התלמידים חקרו כיצד עקרונות פיסיקליים הבאים לידי ביטוי ביצירת הולוגרמות, משמשות ליצירת אפקטים שונים בתיאטרון.
המורה המנחה – מר אריאל זיו
פרס שלישי  - לתלמידים יואל סבן ואליהו  אלבז מבית ספר אמי"ת איתן. על פרוייקט מחקר טכנולוגי. התלמידים פיתחו מנגנון המשלב חיישנים, GPS, ותקשורת סלולרית שמתריעה על שכחת תינוקות במכונית.
מורה מנחה  - שירן רביבו.
 
יריד החקר במדעים ובפתרון בעיות בנושא: בטיחות
בהמשך היום התקיים כמיטב המסורת יריד החקר במדעים ובפתרון בעיות לתלמידי בתי הספר היסודיים ולתלמידי חטיבות הביניים.
מתחילת השנה המורים למדעים עבדו עם התלמידים על חקר בנושאים שונים ועל פתרונות טכנולוגיים לבעיות יומיומיות.
ביריד תלמידי בתי הספר הציגו את עבודותיהם בפני הורים, מורים ותלמידי בתי הספר האחרים.
ראש העיר מר בני כשריאל ומנהל אגף החינוך מר דוד שרת עברו בין התלמידים שאלו שאלות והתעניינו במחקר שעשו התלמידים.
התלמידים התרגשו מאוד להציג בפני האורחים את תוצרי עבודתם. בהמשך הערב הגיעה גם המפקחת על המדעים ועל הטכנולוגיה גב' חנה כהן ודיברה עם התלמידים על עבודותיהם.
תלמידי בתי הספר היסודיים השתתפו בסדנאות מדעיות מטעם חברת אלברט"ו . תלמידי חטיבות הביניים שמעו הרצאות מפי:  תלמידי קבוצת ספייס לאב מחט"ב דקל וילנאי אורט, שהניסוי שתיכננו במסגרת פרוייקט ספייס לאב של קרן רמון, ישוגר לתחנת החלל הבינלאומית.
ומתלמידי נבחרת האסטרונומיה של חט"ב אורט תעופה וחלל – שהתיכנון שלהם להנחתת גשושית מחקר על אסטרואיד מרוחק, עלה לשלב הסופי באולימפיאדה לאסטרונומיה ע"ש אילן רמון.
במליאה שהתקיימה בסוף האירוע המפקחת חנה כהן החמיאה לתלמידים ולמורים שהציגו את עבודותיהם ואמרה שהעבודות ברמה גבוהה מאוד ושהיא יצאה נפעמת מהאופן שבו התלמידים הציגו את מחקרם.


        
 
 יום אקדמיה עירוני תשע"ו 17.5.16

 
התקיים באשכול הפיס למדעים שיתוף האוניברסיטה העברית בירושלים. באירוע זה השתתפו תלמידי כיתות ט' מחטיבות הביניים בעיר. תלמידי כל בית ספר שמעו 2 הרצאות האחת מתחום מדעי הרוח והשנייה מתחום מדעי הטבע.
כל המרצים היו בעלי תארים מתקדמים או כאלו שלומדים לקראת דוקטורט. המרצים מגיעים בהתנדבות במסגרת פרוייקט "מדע בקטנה" של האוניברסיטה העברית.
בסוף סבב ההרצאות התלמידים נהננו ממופע קסמים בכימיה של נוער שוחר מדע.

  

    
  
    
 
  
 
 
                                                                                                                                                                                                          בוחרות מדע וטכנולוגיה – משפיעות על המחר"
יום עיון לעידוד בנות לקראת בחירה של  מגמות מדעיות וטכנולוגיות בתיכון
אשכול הפיס למדע ולטכנולוגיה, מעלה אדומים 11.3.14
 
 
ביום שלישי, ט' אדר ב תשע"ד,  11 במרץ 2014,  התקיים באשכול הפיס למדע ולטכנולוגיה במעלה אדומים, יום העיון השני לעידוד בנות לקראת בחירה של  מגמות מדעיות טכנולוגיות. בתיכון.
יום העיון הזה מהווה חלק מהפעולות אותם מקדם המינהל למדע וטכנולוגיה והפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה בנושא קידום שיווין הזדמנויות מגדרי בלימודי מדע וטכנולוגיה.
ליום העיון , שהתקיים בחסות עיריית מעלה אדומים – אגף החינוך,  הוזמנו בנות משכבת ט' מארבע חטיבות ביניים בעיר מעלה אדומים: אמי"ת בנות, דקל וילנאי אורט, אורט תעופה וחלל ואולפנת צביה.
בפתיחת יום העיון בירכו את הבנות מר דוד שרת, מנהל אגף החינוך בעיריית מעלה אדומים וגב' חנה כהן, המפקחת על הוראת מדע וטכנולוגיה במחוז ירושלים. לאחר מכן  שמעו הבנות הרצאה מפי אורן פרבר בנושא: המצאות "להמציא את המחר".
בחלקו השני של יום העיון התקיימו סדנאות מקבילות בנושא סטריאוטיפים ומגדר שהנחו מדריכות מטעם התעשיידע. הסדנאות נערכו באופן אינטימי לבנות מאותו בית ספר במטרה להציף בדרך חוויתית תפיסות של הבנות לגבי מגדר ולדון בהשפעתן על הבחירות בחיים. במהלך הסדנאות עלו נושאים מעניינים מאוד שהפכו את הדיונים לפוריים.
בחלקו השלישי של היום  הבנות נפגשו עם  נשים העוסקות בתחומים הקשורים למדע ולטכנולוגיה: גב' איריס אלפסי – יועצת ראש העיר
לענייני מעמד האישה וסגנית מנהלת האגף למערכות מידע בעירייה, פקד תניה רם- קצינת ביולוגיה במז"פ משטרת ישראל, גב' יעל אפרים פיזיקאית מהתעשייה האווירית וד"ר מיטל פורטוגל – מנהלת מחקרים בחברת "אהבה" ים המלח. ד"ר פורטוגל מיישמת את מה שלמדה במהלך הכשרתה, כד"ר לרוקחות, בניהול המחקר הביולוגי – כימי בחברת הקוסמטיקה "אהבה". ד"ר פורטוגל סיפרה לבנות על השיטות החדשות שבהן בודקים את תכשירי הקוסמטיקה לפני שהם מגיעים ללקוחות.
בסיום יום העיון הבנות שמעו הרצאה מפי גב' לי רשף – "להציל את חתולי הבר של ישראל". לי המחישה לבנות כיצד בעזרת כוח רצון והרבה מוטיביציה היא הצליחה להקים מיזם מיוחד במינו בעין גדי.
יום העיון היה משמעותי מאוד עבור הבנות. המפגשים הבינאישיים עם החוקרות בתחומים השונים המחישו לבנות את האופק התעסוקתי במקצועות המדעיים טכנולוגיים. אין ספק שמפגשים מעין אלו חשובים ליצירת עתודת בנות למקצועות המדעיים – טכנולוגיים.
לתמונות יום העיון לעידוד בנות נא להיכנס לקישור: בוחרות מדע וטכנולוגיה משפיעות על העתיד


  
 
יום הסיירות הירוקות

 
ביום ה' ה- 30.5.13 התקיים יום שיא של הסיירות הירוקות. יעל בראון ושירה צחי מאיגוד ערים יהודה לאיכות הסביבה ריכזו את הפעילויות של הסיירת במהלך השנה וביום השיא.
בתחילת השנה נבחרו תלמידים מכיתות ד'-ו' ממספר בתי ספר ברחבי העיר.
צמח השדה ממלכתי,צמח השדה ממ"ד,יפה נוף,מגדים,תומר רחל ואלמוג.
מדי שבוע הגיעו בנות השירות הלאומי של איגוד ערים לאיכות הסביבה יהודה,לבתי הספר וביחד עם התלמידים הנבחרים קידמו נושאים סביבתיים בבית הספר.
לדוגמא,הפרדת פסולת,חיסכון במים ואנרגיה,אהבת הסביבה והטבע ועוד.

ביום חמישי 30.5 כינסנו את כל התלמידים שהשתתפו בסיירות הירוקות במהלך השנה

ועשינו יום שיא שסיכם את פועלם המרשים. היום נפתח במיצג תלת מימדי ואינטראקטיבי "כוכב הבית שלנו" המיצג עוסק בסוגיות אקולוגיות תוך כדי הפעלת התלמידים. כל סיירת הכינה מיצג מסויים המסכם את פועלה. חלקם הכינו מצגת,חלקם הכינו ריקוד או שיר.
בסיומו של יום התלמידים שיחקו בסוג של מירוץ "חפש את המטמון" כמובן שכל משימותיו קשורות לטבע סביבה וקיימות. המטמון של התלמידים היה תיק אקולוגי וכובע של המנהיגות הירוקה.

היה יום מקסים מעשיר ומרגש. תודה לכל אלו שלקחו חלק וסייעו להצלחתו: יואב שור - סגן מנהל אגף החינוך, שירה צחי ויעל בראון - מאיגוד ערים לאיכות הסביבה יהודה ואשכול הפיס למדעים

 


הפנינג "נתיב האור" 2013


השנה הורחב שיתוף הפעולה עם חברת חשמל. בנוסף לפעילות שנעשית בבתי הספר בנושא בטיחות שימוש בחשמל, שילבנו את נושא "אנרגיה חשמלית". –תוכנית הלימודים של תלמידי כיתה ה'. על מנת להמחיש לתלמידים את הנושאים "אנרגיה חשמלית" (שימושים, המרות ועוד) ובטיחות בחשמל קיימנו 2 ימי הפנינג שבהם תלמידי בתי הספר היסודיים הגיעו לאשכול הפיס והתנסו בפעילות חווייתית בנושא החשמל.
את פני התלמידים קיבלו שקע ותקע, התלמידים שמעו הרצאה קצרה בנושא החשמל, צפו במצגת על בטיחות בחשמל והתנסו באלקטרו מגנט, נורות ליבון מול נורות הלוגן ובחומרים מוליכים ומבודדים.
ממשובים שקיבלנו ממורים ותלמידים התקבל הרושם שהים היה מאוד משמעותי ומהנה לתלמידים
.

 הפנינג נתיב האור 2016

 
  
 
 
    
 
היום הלאומי לאינטרנט 
 בטוח

נושא: עושים טוב ברשת ומעבירים את זה הלאה ביום זה נערך פאנל עם מומחים בכל אשכולות הפיס וכמובן גם באשכול שלנו.במהלך היום, שנועד להגברת המודעות לגלישה בטוחה ברשת הגיעו לאשכול: נציגה מחברת מייקרוסופט, נציגת הסנגוריה הציבורית, שוטרים קהילתיים, רכזת עיר ללא אלימות בעיר, ונציגי הצוות החינוכי והתלמידים מכל בית ספר. במהלך המפגש התלמידים צפו בסרטונים ובמצגת תוך כדי דיון בסוגיות השונות שעלו מתוך המצגת.
תלמידי הכיתות הכינו כרזות המעבירות את המסר לגלישה בטוחה ולדיאלוג מכבד ברשת.
בתי הספר שהשתתפו ביום זה במהלך 5 סבבים היו: דקל וילנאי אורט – שכבת ח', אורט תעופה וחלל- שכבת ח', תומר רחל – שכבת ו', בית ספר נירים, אמית בנים ואמית בנות.

הפנינג חנוכה 6.12.12

תלמידי העתודה המדעית טכנולוגית משכבת ז', מחט"ב דקל וילנאי אורט, אירחו את תלמידי כיתה י' מבית חינוך תומר רחל.
התלמידים חיברו יחד תופעות פיסיקליות הקשורות באנרגיות.
לתלמידי כיתה ו' הייתה זו התנסות חווייתית בניסויים ובתופעות הקשורים בסוגי האנרגיה השונים. ולתלמידי ז' זו הייתה הזדמנות להפגין את ידיעותיהם ולשתף בהם את הצעירים יותר.
אין ספק ששתי הצדדים יצאו מרוצים מאוד.


 
 


יריד החקר לבתי הספר היסודיים 9.4.13

יריד החקר השנה היה בסימן תופעות פיסיקליות הקשורות באנרגיות.
תלמידי כיתות ו' בבתי הספר בעיר חקרו תופעות פיסיקליות שונות והציגו את התוצרים ביריד,התלמידים חקרו נושאים כגון: השפעת הטמפרטורה על אורך הארת הסטיק לייט, השפעת חומרי החיפוי השונים על טמפרטורת הבית, השפעת סוג המשטח על מהירות הכביש, ועוד רעיונות יצירתיים.
מתוך כל העבודות נבחרו 2 נציגים שייצגו את מחוז ירושלים ביריד החקר הארצי.


 יריד החקר המחוזי למדע וטכנולוגיה לתלמידי כיתה ט' 12.3.13

זו השנה השנייה שמעלה אדומים ואשכול הפיס למדעים מארחים את יריד החקר המחוזי במו"ט.
ליריד הגיעו תלמידים ומורים מבתי ספר במחוז ירושלים.
תלמידי כיתות ט', שנבחרו לייצג את בתי הספר השונים הציגו את עבודות החקר שלהם במדע וטכנולוגיה.
עבודה בנושא "חיידקים וגלי קול", של חט"ב אורט תעופה וחלל יחד עם עבודה של חט"ב עין נקובא-עין רפא בנושא גלי מיקרו נבחרו לייצג את המחוז ביריד החקר הארצי.
2 עבודות מחט"ב דקל וילנאי אורט קיבלו תעודות הצטיינות. עבודה בנושא  שום וחיידקים ועבודה בנושא מרחק העצירה.
עבודה נוספת בנושא:"השפעת זרעים" זכתה בתואר "חביבת הקהל".


 


 יום עיון מערכתי לקידום המדעים והטכנולוגיה בעיר 16.1.13

עיריית מעלה אדומים שמה לעצמה מטרה לקדם את תחום המדעים והטכנולוגיה בעיר, בשתי רמות: העלאת ההישגים ועיבוי מספר התלמידים הבוחרים במגמות המדעיות טכנולוגיות בתיכונים
פורום המנהלים המתקיים אחת לחודש הוקדש במהלך השנה למטרה זו.
ב- 16.1.13 נערך פורום המנהלים במתכונת מורחבת שאליה הוזמנו צוותי חינוך העוסקים בתחום המדעים והטכנולוגיה בעיר החל משלב גן החובה ועד לתיכון.
במהלך המפגש המנהלים שמעו הרצאה מרתקת בנושא החידושים במדע  מפי ארז לבנה, ביולוג ויזם הייטק בתחום הננוטכנולוגיה. כמו כן המשתתפים דנו בקבוצות בדרכים שבהם ניתן לשפר את ההישגים במדעים, לקרב את התלמידים למדעים ולעודד את הבוגרים לבחור במגמות המדעיות טכנולוגיות.


 
  
 

 

Site Map | Top
כתובתנו: דרך הר הצופים 8 מעלה אדומים   כתובת למכתבים ת.ד 20 מעלה אדומים     
טלפון : 02-5902171     פקס  : 02-5902172
 

לייבסיטי - בניית אתרים